Soomaa Vikatimees

Soomaa Vikatimees 2024 on Mario Karro

Laupäeval 6. juulil selgitati Soomaa Rahvuspargis Sonni talus välja parim Vikatimees 2024, kelleks osutus seekord Viljandi mees.

Sündmuse korraldaja Tõnis Kortsu sõnul on vikatimeest korraldatud juba 17 korda, aga seekordne osavõtt oli üks rohkemaid. „Rajal oli 18 niitjat ja Tartu teadusemees Jüri Tõnisson oli ühe tüki väljaspool võistluse arvestust eelmisel päeval maha niitnud“ ütles Korts. „Hein oli sellel aastal raske, palju võimsam ja sihvakam eelnevatest kordadest. Õnneks tuli eelmistel päevadel veidi vihma, mis heina pehmemaks tegi“ lisas ta.

Peakohtunikul Sulev Viiesel jätkus kiidusõnu paljudele. „Sellel aastal on kõik niitjad tublid ja niidavad korralikult. Niisama vehkijaid seekord pole“ ütles Viies. „Päris raske oli esiotsas valikuid teha“ lisas ta.

Siiski oli teisel kohtunikul Aaren Linnasel niitjatele ka õpettussõnu. Nimelt tuleks enne niitmise algust teha kindlaks ka tuule suund ja lamandunud heina suund. See aitab tema sõnul teha õigeid valikuid ja hõlbustab tunduvalt niitmist.

Tegevusi oli muidki peale niitmise. Soomaa giid Edu Kuill õpetas looduslikest materjalidest- taimedest vilepillide tegemist ja iga soovija sai kaasa eksemplari. Erich Palm kõneles Vikatimehe mõõduvõtmise ajaloost ja sellest, kuidas kunagi poolakatelt selles osas mõõtu võeti.

Osalejad said proovida perenaise tehtud maitsvat kooki ja kingikotti kaasa talus pakitud kotikese jõemündi lehti loodustee valmistamiseks.

Kokkuvõtteks sai kogu heinamaa maha niidetud ja varsti saab hakata loogu võtma. Juhul muidugi, kui ilma peab.

Soomaa Vikatimees 2024 Mario Karro
Fotode autor: Meelis Suurkask

Soomaa Vikatimees 2023

Soomaa Vikatimees 2023 on Tõnus Sild Lahemaalt.

1. juuli hommikupoolikul toimus Soomaal Sonni talus traditsiooniline vikatiga niitmise võistlus. Kolmeteistkümnest niitjast oli seekord parim Tõnu Sild Ida Harjumaalt Lahemaa rahvuspargist.

Seekordse Vikatiga mõõduvõtmise avasid Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Tarmo Tamm ja vikatimehe võistluse üks algatajaid Erich Palm. Mõlemat hoidsid ka ise vikatit käes ja niitsid võrdselt hästi ja jagasid 4.-5.-dat kohta.

Tamme sõnul on ta kuulnud plaanist Soomaale Tipu külla vikatimuuseumi rajamise plaanidest ja toetab seda igati. Palm pidas vikatiga niitmise oskust lausa riigikaitseliselt oluliseks.

Soomaa Vikatimees toimus sellel aastal 16-dat korda. Viiendat korda osalenud Tõnu Sild on oma sõnul vikatit käes hoidnud alates 12.-st eluaastast. „Kui Lahemaale elama läksin, hakkasime loomi pidama ja siis tuli niitmisega rohkem tegeleda“ ütles Sild „viimastel aastatel olen osalenud erinevatel vikatiga seotud sündmustel ja sealt osakusi juurde õppinud“ lisas ta.

Peakohtuniku Sulev Viiese sõnul oli hein sellel aastal teistmoodi seoses pika kuivaperioodiga ja võistlejate tase on ühtlaselt kõrge.

Teise koha saavutas kohalik Kõpu kandi mees ja Soomaal lihaveiseid kasvatav ja luhahooldusega tegelev Tanel Soa. Kolmandaks jäi Kaili Moones.

Soomaa vikatimees on ellu kutsutud selleks, et hoida kohalikku kultuuripärandit läbi niitmisoskuste propageerimise. Samuti  tähtsustatakse looduskaitseliselt väärtuslike luhaniitude hoolduse olulisust.  Aastate jooksul on lisaks niitmisele õpitud vikati luiskamist, lõikamist ja pinnimist. Aga samuti kuulatud loenguid luhtade hooldusest, vikati ajaloost ja õpitud praktiliselt loogu võtma ning heina nii saadudesse kui rõukudesse panema.

Vikatimees 2023 võistlust toetas Keskkonnaamet.

Vikatimees 2023 võitja Tõnu Sild
Fotode autor: Tiina Kirsimäe

Fotogalerii: 2021. aasta niitmine


Foto: 2022 aasta võistlejad

Soomaa Vikatimees was last modified: July 8th, 2024 by kaupo