SOOMAA SÕBRAD ESITLEVAD

Vikatiga niitmise võistlusSoomaa fotogalerii

VIKATIGA NIITMISE VÕISTLUS "SOOMAA VIKATIMEES 2017"

Soomaal traditsiooniks saanud, juba 10. korda toimuv vikatiga niitmise jõuproov leiab aset Tipu külas Sonni talu juures laupäeval 1. juulil k.a. algusega kell 9.00, kus toimub ka registreerumine.
Reeglid on samad mis eelnevatel aastatel. Kohtunikud ei hinda niitmiseks kulunud aega vaid niitmise kvaliteeti.

Eelregistreerimine ja info 5118673 Tõnis.

Peale niitmist saab vaadata Soomaa Sõprade Seltsi poolt tellitud ja Imre Annuse poolt vändatud filmi „Vikati elukaar“ Lisainfot: Soomaa Vikatimees on Soomaa sõprade poolt korraldatav vikatiga niitmise võistlus, mille eesmärk on hoida au sees vikatiga niitmist ja tutvustada luhtade hoolduse tähtsust. 2013. aastal oli parim niitja Aimar Arro Soomaa lähistelt Nurme talust Puiatust, Soomaa Vikatimehe 2014 tiitli võttis Ardi Printsmann Viljandist, Soomaa Vikatimees 2015 oli Väino Luik ja 2016. aastal sai kuldvikati Jüri Tõnisson Tartust.

Soomaa Vikatimehe projekti rahastab Rahandusministeeriumi Kohaliku omaalgatuse programm.

Vikatimees 2015Vikatimees 2014Vikatimees 2013Vikatimees 2012Vikatimees 2011Vikatimees 2010Vikatimees 2009Vikatimees 2008

2016

SOOMAA VIKATIMEES 2016

2016 AASTA Soomaa vikatimeheks tituleeritud Jüri Tõnisson on 70-aastane. Vikatiga niitmise õppis ta selgeks ema ja isa pealt. Tal on mitu vikatit, aga ega ta sellepärast ole muruniidukit hüljanud. Niidukiga tegutseb ta suurematel aladel ja vikatit kasutab siis, kui pinnas on mätlik või kui tahab niitmisest mõnu tunda. «Odavam tuleb ka ja müravabam,» ütleb ta ning lisab: «Vikatiga saab ka muru niita, aga siis peab terav vikat olema ja niitja peab õiget tehnikat valdama.» Vikatiga niitmine ei ole Tõnissoni arvates ajast ja arust oskus, aga selleks peab vajadus olema, ega seda muidu ära õpi. «Maalähedase eluviisiga seltskondades peetakse vikatiga niitmist seniajani au sees.» Tõnissoni sõnul on kõikse uuem ja ökoloogilisem muruniitmise suund niisugune, et seda ei pügata kõikjalt, vaid osa rohututte jäetakse püsti. «Need on siis kohad, kus saavad elada putukad, kes aiakahjureid kontrolli all hoiavad.» (Sakala)

Esimest korda leidis see mõõduvõtmine aset 2008. aastal Oksa puisniidul. Toona oli parim vikatimees hoopis naine – Maimu Kuill.

Vikatimees 2015Vikatimees 2014Vikatimees 2013Vikatimees 2012Vikatimees 2011Vikatimees 2010Vikatimees 2009Vikatimees 2008

2015

SOOMAA VIKATIMEES 2015

Kaheksandat korda peetud niitmisvõistluse «Soomaa vikatimees» võitis viljandimaalane, endine Viiratsi vallavanem Väino Luik.
Väino LuikNobedaim niitja edestas napilt Tartust pärit tuntud põdrauurijat Jüri Tõnissoni. Väino Luik on niitmisvõistlusel osalenud igal aastal, aga peaauhinna Kuldvikati pälvis ta esimest korda.

Korraldajad olid niitmiseks maha märkinud 14 ala ja kõik need said kõrgest heinast puhtaks. Osalejaid oli 11. Neist kolm niitis väljaspool arvestust vabatahtlikuna.

Korraldaja, Sonni talu peremehe Tõnis Kortsu sõnul hoitakse niitmisvõistlusega traditsioone ning juhitakse tähelepanu luhtade kui haruldaste ja väärtuslike koosluste hooldamise vajalikkusele.

Esimest korda leidis see mõõduvõtmine aset 2008. aastal Oksa puisniidul. Toona oli parim vikatimees hoopis naine – Maimu Kuill.

Vikatimees 2015Vikatimees 2014Vikatimees 2013Vikatimees 2012Vikatimees 2011Vikatimees 2010Vikatimees 2009Vikatimees 2008

2014

SOOMAA VIKATIMEES 2014

5. juuli varahommikul kogunes Soomaa Tipu luhale rahvast lähedalt ja kaugelt, ikka selleks, et maha pidada juba traditsiooniks saanud vikatiga niitjate jõuproov „Soomaa Vikatimees 2014“. Võistuniitmise korraldajaks on Tipu Looduskool koos Soomaa sõpradega. Traditsioonilise võistlusega soovitakse käsitsi heinaniitmine taas au sisse tõsta. Laupäeva hommikune ilm oli niitmiseks sobiv — suviselt soe, kerge tuulekesega, taevas oli kaetud pilvetupsudega, kõrvetav päike ei pääsenud liiga tegema.

Seekordne niitmisvõistlus sai maha peetud Sonni talu juures. Võistlusrajale asus 10 niitjat, kes loosi kaudu enestele heinamaatüki tõmbasid. Niita tuli ristküliku kujuline niiduala, mis luhale maha märgitud. Hinnati niitmise kvaliteeti. Võistluse kohtunikuks oli Sulev Viies.

Selleaastase niitmisvõistlusel sai naistest esimese koha Ulvi Rosenberg, “Soomaa Vikatimees 2014” tiitli pälvis igapäevaselt Viljandis ehitustööd tegev Ardi Printsmann. Värske tiitliomaniku sõnul on ta niitmise selgeks õppinud vana-vanemate kodus. Kommentaariks lisas võitja: “Tänavune luhahein on hästi kõrge ja tihe. Nõudis päris suurt jõukulu kaare läbilöömisel. Tänavusel võistlusel oli hea see, et putukad ei teinud liiga − ei olnud ei sääski ega parme. Võistlusest osavõtusoov tekkis päris äkitselt. Lugesin eilsest Sakalast, et laupäeval on võistlus. Mõtlesin, et võtaks ka osa. Eile õhtul seadsin siis vikati korda.“ Veel pajatas värske tiitliomanik, et on Soomaaga seotud aastast 2004, kui ta oli rahvuspargis praktikal. Õppides Räpina koolis oli ta siia praktikale tulnud. Nii sattunud ta ka Vikatimehe võistlusele ning hakanud Soomaa Sõprade Seltsi üritustest osa võtma.

Peale niitmisvõistluse lõppu kogunesid võistlusest osavõtjad, pealtvaatajad ja kaasaelajad Sonni talu hoovi ja aida alla. Perenaine Olga Korts pakkus kohvi ja plaadikooki. Aida alla näidati Soomaa Sõprade Seltsi poolt tellitud filmi “Vikati elukaar” Niitmisvõistluse ürituse korraldamist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus. 

Vikatimees 2014Vikatimees 2013Vikatimees 2012Vikatimees 2011Vikatimees 2010Vikatimees 2009Vikatimees 2008

2013

SOOMAA VIKATIMEES 2013

6. juuli varahommikul kogunes Soomaa Tipu luhale rahvast lähedalt ja kaugelt, ikka selleks, et maha pidada juba traditsiooniks saanud vikatiga niitjate jõuproov „Soomaa Vikatimees 2013“. Võistuniitmise korraldajakson Soomaa Sõprade Selts. Traditsioonilise võistlusega soovitakse käsitsi heinaniitmine taas au sisse tõsta. Laupäeva hommikune ilm oli niitmiseks sobiv — suviselt soe, kerge tuulekesega, taevas oli kaetud pilvedega, kõrvetav päike ei pääsenud liiga tegema. Võistlusrajale asus seitse niitjat, kes loosi kaudu enestele heinamaatüki tõmbasid. Niita tuli ristküliku kujuline niiduala, mis Tipu luhale maha märgitud. Hinnati nii niitmise kvaliteeti, kiirust kui stiili. Selleaastased kohtunikud olid Soomaa juurtega Sulev Viies , kes ka ise vikatimehe tiitliga pärjatud on ja Aarend Linnas. Kohtunike hinnangul on võistlejad väga ühtlase tasemega ning aastate jooksul on niitmise tase tõusnud. Selleaastase Soomaa Vikatimehe tiitli pälvis Soomaa külje alt Puiatust, Nurme talust pärit Aimar Arro, kes igapäevaselt teenib leiba tisleriametiga. Ise arvas värske tiitlivõitja võistlusest: “Sellel aastal oli niitmine teistsugune kui eelmistel aastatel. Tänavune kevad oli eelnevatest erinev, pikem ja külmem. Hein on lopsakam ja pehmem. Kui vikatit ei suuna, siis kipub teine kaare seest välja vupsama.” Peale niitmisvõistluse lõppu kogunesid võistlusest osavõtjad, pealtvaatajad ja kaasaelajad Tipu külamajja, et osaleda Soomaa Sõprade Seltsi poolt tellitud filmi “Vikati elukaar” esilinastusel. Külamaja sai tihedalt rahvast täis. Ekraan lõi helendama ning rullus lahti jutustus vikatist, selle sünnist, tööst ja tegemistest ning sellest, et kulunud vikatiterad kõlbasid lõpuks uisuteradeks. Suur tänu filmi teostajale Imre Annusele. Filmi valmimist toetas Kohaliku omaalgatuse programm. Niitmisvõistluse ürituse korraldamist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus. Osalejatele küpsetas maitsvad plaadisaiad Hoovi talu perenaine Anne Nurk, kellele ka korraldajate ja osalejate poolt suur tänu.

Vikatimees 2014Vikatimees 2013Vikatimees 2012Vikatimees 2011Vikatimees 2010Vikatimees 2009Vikatimees 2008

2012

SOOMAA VIKATIMEES 2012

Laupäeva hommikul astus Tipu külas Kaabaka sauna juures võistlustulle seitse kanget niitjat, et selgitada, kes on tänavu parim Soomaa vikatimees. Võitjaks tuli Soomaa enda mees Riho Männik.

Vikatimees 2014Vikatimees 2013Vikatimees 2012Vikatimees 2011Vikatimees 2010Vikatimees 2009Vikatimees 2008

2011

SOOMAA VIKATIMEES 2011

Laupäeva hommikul astus Tipu külas Kaabaka sauna juures võistlustulle kaheksa kanget niitjat, et selgitada, kes on tänavu parim Soomaa vikatimees. Võitjaks tuli Kolga-Jaani mees Mati Toomsalu.

Võistuniitmise eestvedaja Kaupo Kase hinnangul läks võistlus, mida korraldati neljandat aastat, väga hästi. Seekord näitasid oma oskusi seitse meest ja üks naine.

Niitjatele oli palaval päeval kaasa elama tulnud palju huvilisi, nii et platsil toimetas umbes 35 inimest.

«Esimese koha sai võistleja, kes kogus nii töövõtete, töö kvaliteedi kui tulemuse osas hindajatelt kõige rohkem punkte,» selgitas Kaupo Kase. «Inimene, kes Soomaa vikatimehe tiitli võidab, peab oskama tõesti väga hästi niita!»

Parimaks tunnistati Kolga-Jaani vallavolikogu esimees Mati Toomsalu, kelle sünnikodu on samuti Soomaa kandis Raudna jõe ääres.

Teiseks tuli Pärsti vallavanem Erich Palm, kolmanda koha pälvis aga võistluse ainus naine, Tipu küla Venesauna talu perenaine Ulvi Rosenberg.

Mati Toomsalu tõdes edukat võistlust kommenteerides, et tema oskused pärinevad varasest lapsepõlvest: esimest korda oli ta vikati kätte võtnud kuue- või seitsmeaastaselt isa õpetusel.

«Vikatiga niitmine on nagu jalgrattasõit — kui see on kord selge, siis enam ära ei unune,» rääkis ta. «Minu lapsepõlves oli vikat tööriist, milleta kuidagi hakkama ei saanud, ja lapsed pidid oskama seda kasutada sama hästi kui vanad.»

Soomaa võistuniitmisel osales Toomsalu kolmandat korda. Kahel esimesel aastal oli ta võitjale alla jäänud, kuid tänavu otsustas jõukatsumiseks paremini valmistuda. «Seekord mõtlesin, et teritan vikati ära, äkki läheb paremini. Ja kujutage ette — läkski!» ütles ta muiates.

Kaupo Kase kinnitas, et iga aastaga muutub niitmisvõistlus huvitavamaks, sest ennast tahavad proovile panna nii eelmiste aastate osalejad kui uued inimesed.

Eestvedaja sõnul talletati seekordne jõuproov filmilindile, sest Soomaa sõprade seltsi tellimusel tehakse filmi, mis räägib vikati kasutamisest ja heinateost. Teos kannab pealkirja «Vikati elukaar» ning selle võtab üles Imre Annus.

«Meil on plaanis jäädvustada vikatiga seotud tegevused teritamisest kuni heinateoni. Oma lugusid räägivad seal peamiselt Soomaa inimesed,» selgitas Kaupo Kase. Filmi valmimise aega ta veel öelda ei osanud.

Järgmisel aastal on plaanis korraldada juba kahepäevane üritus, kus on võimalik näiteks vikatile vars meisterdada ning hiljem heinatalgutel kaasa lüüa.

«Meie eesmärk on kutsuda inimesi tegevuse kaudu tutvuma sellega, kuidas vanasti elati,» selgitas korraldaja. «Propageerime sellega ka Soomaa luhtade korrastamist, mis on looduse seisukohalt väga tähtis tegevus.»

Vikatimees 2014Vikatimees 2013Vikatimees 2012Vikatimees 2011Vikatimees 2010Vikatimees 2009Vikatimees 2008

2010

SOOMAA VIKATIMEES 2010

10. juulil toimus Soomaa Rahvuspargis Tipu külas Kaabakate sauna juures  vikatiga niitmise võitlus "Soomaa Vikatimees 2010", mille võitis mesinik  Madis Mutso Suure - Jaanist. Tegemist on traditsioonilise vikatimeeste 
mõõduvõtmisega, mida korraldab juba kolmandat aastat piirkonnas aktiivselt tegutsev Soomaa Sõprade Selts (SSS).

Vikatimehe tiitliomanik sai taevassinise vikat-karika, kuhu oli kirjutatud tiitli nimi. Lisaks liidri kollase T-särgi samuti tiitli kirjaga. Sellel aastal pani perenaine- maaomanik välja eriauhinnad esimesele kolmele kohale- igale purgi värsket maasika toormoosi. Iga võistlusel osaleja sai kingituseks Soomaa albumi.

Eelmise aasta niitmisvõistluste võitja ja Soomaa vikatimees 2009 tiitlit kandev peakohtunik Sulev Viies lubas rajale 11 võistlejat. Rajale soovijaid oli rohkem, kuid mitmel niita soovijal polnud oma tööriista.
Võistlusel hinnati seekord niitmise tehnikat, niitmise kvaliteeti ning vikati luiskamist.  Võistluse võitis tihedas rebimises Suure-Jaani mesinik Madis Mutso, kes päris oma meisterliku niitmisoskuse vanaisalt. 
Sellel aastal oli peakohtunik Viiese sõnul tase ühtlaselt kõrge ja tema sõnutsi oleks tal endal osavõtu korral tulnud väga kõvasti pingutada, et konkurentsis püsida.

Vikatimehe tiitlivõistluse eesmärk on säilitada ja tagasi elule kutsuda vikatiga niitmise traditsiooni, mis on ühteaegu nii tervislik kui keskkonnasõbralik.

SSS-i tänud kuuluvad Kohaliku Omaalgatuse Programmile ja Kõpu vallavalitsusele.

Soomaa Vikatimees 2010 võistlusest osavõtjad:
Marge Põlluveer
Aimar Aura
Lembo Neerot
Ardi Printsmann
Madis Mutso
Kaupo Kase
Jüri Tõnisson
Maria Knüpffer
Mart Vaiksaar
Mait Vaiksaar
Vahur Vaiksaar

Vaata Peeter Arro Fotosid võistlusest:
http://cid-66cefffdbe79f8c4.photos.live.com/browse.aspx/Soomaa%20Vikatimees%202010?nl=1&uc=63
Kvaliteetsemate fotode saamiseks pöörduge Peeter Arro poole
(peeter.arro@neti.ee)

Vikatimees 2014Vikatimees 2013Vikatimees 2012Vikatimees 2011Vikatimees 2010Vikatimees 2009Vikatimees 2008

2010

SOOMAA VIKATIMEES 2009

12. juulil toimus juba teist korda vikatiga niitmise võistlus "Soomaa Vikatimees".
Sel korral tuldi kokku Karuskosel Kitsakääru heinamaal, kus igale võistlejale anti ca 150 m² lapp, mille nad pidid ära niitma. Võistlusel jälgiti peamiselt töö kvaliteeti ning võistleja riietust. 
Sel korral sai tihedas rebimises esikoha Sulev Viies, kes ka eelmisel aastal näitas head vikatiga niitmise oskust.

2009 aasta ürituse pilte näed siit: http://www.soomaa.net/galerii/main.php?g2_itemId=10897

TV 14 saade "Lõunalaius" Vikatiga niitmise võistlusest:

Vikatimees 2014Vikatimees 2013Vikatimees 2012Vikatimees 2011Vikatimees 2010Vikatimees 2009Vikatimees 2008

2008

SOOMAA VIKATIMEES 2008

Laupäeval peetud vikatiga heinaniitmise võistluse «Soomaa vikatimees 2008» võitis äärmiselt tasavägises konkurentsis Maimu Kuill.
Pooletunnise mõõduvõtmise käigus kogusid Maimu Kuilliga sama palju punkte ka Aaren Linnas, Sulev Viies, Mati Toomsalu, Enn Vare, Erich Palm ja Tõnis Korts. Stiilseima välimuse eest otsustasid kohtunikud anda esikoha ainsale osalenud naisele.

Võitja väljaselgitamisel võeti kõige enam arvesse töövõtteid, kvaliteeti ja niitmise kiirust, kuid boonuspunkte andsid ka kaitsealuste taimede niitmatajätmine ning teemakohane riietus.

Ligi 60-st Oksa puisniidule kohale tulnust proovisid oma niitmisoskust 13. 

Võistluse korraldanud Soomaa sõprade selts soovis üritusega väärtustada vanu kombeid ja oskusi.


Sakala: http://www.sakala.ajaleht.ee/070708/esileht/5034845.php


Soomaa Vikatimees 2008 

Vikatimees 2014Vikatimees 2013Vikatimees 2012Vikatimees 2011Vikatimees 2010Vikatimees 2009Vikatimees 2008